„Daas” reż. Adrian Panek
Zakończyły się zdjęcia do filmu fabularnego „DAAS” w rezyserii Adriana Panka.
Jest to debiut reżyserski, wczesniej Adrian Panek pracował jako asystent Filipa Bajona
oraz drugi reżyser „Ślubów Panieńskich”.
W filmie w nim najwieksze gwiazdy polskiego kina, min: Andrzej Chyra , Danuta Stenka,
Olgierd Łukaszewicz,Janusz Chabior, Mariusz Bonaszewski, Robert Gonera, Jan Nowicki
oraz Maciej Stuhr.
W rolę Lokaja Kleina (Bonaszewski) wcielił sie Edwin Bażański.
A w roli Lejby- głównej postaci dziecięcej wystąpił Maks Łomża!
W filmie DAAS wzięli udział STATYŚCI z Naszej Agencji, wcielając się min w postaci mieszkańców żydowskiego miasteczka,
lokajów, dam dworu, ról dziecięcych, więźniów i innych.
Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (Mariusz Bonaszewski) otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz). Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji (Andrzej Chyra), który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa.
Goliński, zawieszony pomiędzy społecznością żydowską i chrześcijańską, próbuje ułożyć sobie życie po traumatycznych przeżyciach w sekcie Franka.
Klein, z niemiecką precyzją, przeprowadza dochodzenie. Pomimo aury tajemnicy i niesamowitości jaka otacza Franka udaje mu się ustalić, że pseudomesjasz ogłosił się Bogiem, tworzy ze swoich wyznawców armię i szuka kontaktów z dworem cesarzowej Marii Teresy. Klein podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu. Niespodziewanie sytuacja komplikuje się, tropy prowadzą w nieoczekiwaną stronę, a rozwiązanie zagadki jest dla Kleina szokiem.
Film opowiada o ostatnim, wiedeńskim okresie życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa. Spolonizowani frankiści szybko włączyli się w kulturalne i polityczne życie Polski jako naukowcy, artyści, powstańcy. Nie do przecenienia jest również wpływ frankizmu na romantyczny mesjanizm, Mickiewicza czy Towiańskiego.
Pierwsza wersja scenariusza „Daas” znalazła się w finale ubiegłorocznego konkursu Hartley-Merrill.
Dalej projekt ten był rozwijany w ramach programu Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy EKRAN, przy udziale tak uznanych twórców jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Wojciech Marczewski, Edward Żebrowski, Volker Schloendorf czy Aleksandr Sokurow.Film wyprodukowano przy finansowaniu PISF przez Argomedia Productions.